Korek jako surowiec odnawialny

  • przez

Zrównoważone podejście do różnych aspektów naszego życia staje się coraz modniejsze. Produkcja różnego typu wyrobów, która nie opiera się na krzywdzie natury bądź zwierząt to coś, czym jeszcze bardziej powinniśmy się zainteresować. Odnawialne surowce, takie jak chociażby korek mogą zachwycić równie mocno, jak ceniona przez wielu do tej pory skóra zwierzęca. Tworzy się z niego najróżniejsze przedmioty, także te używane przez nas każdego dnia.

Czym właściwie jest korek?


Ten naturalny surowiec zazwyczaj kojarzy nam się z tablicą, do której można przyczepić najważniejsze informacje na przykład w szkole bądź z butelką wina, która z jego pomocą jest zabezpieczona. To jednak nie wszystko, do czego można go wykorzystać. Korek jest bowiem pozyskiwany z drzewa, a dokładniej z dębu korkowego nazywanego Quercus suber. Warto wiedzieć, że dąb ten w Portugalii jest wpisany na specjalną listę zawierającą skarby narodowej. Co ważne zbiory korka mogą się odbywać… co 9 lat! Cała procedura przebiega ściśle wedle określonych już wieki temu zasad. Pozyskiwania korka odbywa się jednak zupełnie bez szkody dla samego drzewa, przez co proces jest w pełni dla niego
bezpieczny i w stu procentach ekologiczny.

Korek – cechy

Korek jest niezwykle wartościowym surowcem odnawialnym, ponieważ jego zastosowanie jest niezwykle szerokie. Na to wpływają również jego cechy. Korek jest bowiem bardzo elastyczny, dzięki czemu praca z nim oraz obróbka jego fragmentów jest przyjemna i bezproblemowa. To jednak nie wszystko – korek odznacza się również wodoopornością, wytrzymałością, jest on także doskonałym materiałem dla alergików. Surowiec prawie nie wykazuje czynników uczulających.

Co tworzy się z korka?

Jako że korek to tak uniwersalny surowiec odnawialny, można go wykorzystać do produkcji różnego typu przedmiotów i akcesoriów. Najczęściej możemy spotkać korkową galanterię – paski, portfele. Korkowe torebki, czapki czy plecaki to również popularne wyroby. Z korka można także wykonać ramki do zdjęć, abażury, a nawet podłogi czy meble użytkowe (krzesła czy stoliki lub komody).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *